סוד האותיות

האם באותיות האלף-בית של השפה העברית טמון כוח מיוחד? ואם כן, מהו ואיך נשתמש בו לטובה?

העולם שלנו מנוהל על ידי מערכת הפעלה שנקראת "העולם העליון" או "העולם הרוחני". בעולם הרוחני אין חומר ואין גופים, זהו עולם של כוחות ותכונות, ופועלים בו שני כוחות עיקריים: קבלה והשפעה. כוח הקבלה רוצה למשוך לעצמו פנימה, כוח ההשפעה רוצה להשפיע מתוכו החוצה. החיבורים השונים בין שני הכוחות הללו מתוארים באותם הסימנים שנקראים "אותיות". כל אות היא תכונה רוחנית, כפי שמוסבר ב"מאמר האותיות" בהקדמת ספר הזוהר, שכל אות היא מעין גרף שמתאר פעולות מסוימות. ישנן 22 אותיות ועוד 5 סופיות, בסך הכול 27 סימנים לביטוי הצורות שמוטבעות בחומר הרצון ליהנות וגורמות לו להשתנות.

תהליך ההטבעה הזה קורה כל הזמן, גם ברגע זה. איך זה עובד? כמו מכונות הכתיבה של פעם, כשכל תקתוק היה מטביע את צורת האות המסוימת בדיו על הדף. באופן דומה מערכת ההפעלה העליונה מתקתקת על הרצון ליהנות שבכל נברא ונברא אותיות שמצטרפות למילים, מטביעה בו כל מיני התרשמויות שמפתחות אותו בכיוון מסוים. את האופן שבו מערכת ההפעלה מנהלת את עולמנו אפשר לדמות לקוד של תוכנה. מה שכתוב בקוד יוצא אחר כך לפעולה וקובע כל מה שיהיה. בשונה מהדומם, הצומח והחי שמופעלים במאה אחוז על ידי מערכת האותיות העליונה, אנחנו בני האדם יכולים לשנות את שורות הקוד במרווחים מיוחדים שבהם נוכל להכניס תגובה מצידנו. זה תלוי בכך שנתפתח מבחינה רוחנית, כלומר נפתח יכולת לזהות מה כתוב בקוד, לגלות את המקומות הריקים ונכתוב בהם אותיות בעצמנו. השילוב בין האותיות שנכתבו על ידי מערכת ההפעלה לבין האותיות שאנחנו נוסיף, יביא להתפתחות הנעלה והמיוחדת ביותר שניתן.

קבלה היא השיטה שמלמדת את האדם איך לעשות זאת. איך להשיג את שני הכוחות שקיימים בעולם העליון, השפעה וקבלה, לשלב ביניהם נכון בתוכו ולמלא את "המרווחים" בטקסט של הקוד. זהו הסוד הגדול של כוח האותיות, ועל כך נאמר: "כתבם על לוח ליבך" (משלי ג', ג'). אחרי שאדם יודע להרכיב בתוכו אותיות ומשפטים, הוא מתחיל להבין גם את הקוד שמפעיל אותו. הוא מתחיל לגלות בהדרגה באיזו מציאות הוא נמצא, איך פועלת עליו מערכת ההפעלה, לאן היא מקדמת אותו. הוא  לומד את השפה, רוכש יכולת לקרוא את קוד ההפעלה, לעבד אותו בתוכו באופן מודע ולשנות אותו. פתאום הוא מזהה, "הנה מקום ריק שהושאר עבורי, מה עליי לכתוב בו?", כך האדם מוסיף את הרצון העצמאי שלו, את השכל, הרגש, האישיות שלו, למה שנכתב במערכת ההפעלה עבורו מלכתחילה. ובמקום הזה שאותו השאיר הבורא במיוחד לו, הוא הופך להיות שותף שלו, ואין התפתחות גדולה יותר מזו.

נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן בתוכניתו "חיים חדשים" מס' 479