לב שבור הוא לב שלם

אמונה היא דבר די שנוי במחלוקת, היא מעמידה את המאמין או המאמינה בנקודות שלעיתים נראות כמלאות מחלוקת, בין אם מדובר בציווי מתן מעשר ועד לאמונה גם ברגעים הכי קשים ונוראיים העוברים על האדם. אבל המשפט "לב שבור הוא לב שלם" הוא מבין אותם משפטים שאמר רבי נחמן, אשר מצליחים לא רק לקבל משמעות עמוקה ומלאת תקווה אלא מתלווה אל הפלייליסט הישראלי עוד מסוף שנות התשעים. אבל משפט זה שאינו מגיע מספר שיר השירים(כמו שירו של עידן רייכל), מנסה לעמוד על אופי האהבה ולאו דווקא אהבה שבין בני זוג אלא את כוחה של האהבה.

המרדף לשלמות – העולם בו אנו חיים הוא עולם בקצב מהיר, אדם יכול להתעורר כעני ולהירדם עשיר כקורח ולהפך כשלצד זאת אדם יכול גם לחוש את כל חסרונות העולם בו למרות שהוא מלא בכל טוב. התחושה הזו היא לא מקרית, והיא איננה נשענת רק על טכנולוגיה מהירה וכלי תחבורה שימושיים במיוחד, אלא בדיוק להפך. בספר "מסילת ישרים" כתובים לא מעט מעלות ודרכי התנהגות, אחת ההתייחסויות בספר היא לצבירת הון וממון וכאשר אדם חסר אמונה הבטחון שלו בממון גדל והשובע איננו מסתיים "יש לו מנה רוצה מאתיים" אמרו חז"ל. על כן למרות הרצון הבלתי נגמר להרוויח ו"להספיק", התחושה לשלמות של ממון או כל דבר חומרי אחר מובילה למרדף בלתי נגמר.

לאהוב באמת

ככל שאנו מתבגרים אנו יכולים ללמוד כי אין דבר מושלם, רכב מעולה לנסיעה בין עירונית אך במקרה של פקקים הוא יהפוך לאיטי כשאר הרכבים ואילו אופנוע יהיה שימושי בתוך העיר אך עלול להיות מסוכן בזמן השימוש. כך גם האהבות שאנו חווים, האהבה של ההורים שלנו היא אהבה גדולה ועצומה אך לעולם לא תהיה שלמה כי הם לא יוכלו להשלים את כל החוסרים שלנו ואותו הדבר לגבי בני או בנות הזוג שלנו. אין דבר ועל כן לב שבור הוא לב שלם, כזה המצליח לעמוד ולהכיר את החסרונות הקיימים אך גם לחבק את חוסר השלמות שקיימת בו או בכל הוויה אחרת.